Fotel biurowy powinien gwarantować należy komfort pracy a także odpowiednie podparcie dla części ciała. Większość tych fotel jakie są dostępne na rynku nie będzie ergonomicznych, nawet jeśli weźmie się to pojęcie pod uwagę jako element dopasowania do konkretnych potrzeb. Na co więc trzeba zwrócić uwagę, by wybrać odpowiedni dla siebie fotel biurowy? Jakie wybrać krzesło biurowe?
Mało foteli biurowych tak naprawdę można określać fotelami uniwersalnymi. Zazwyczaj użytkownik musi deklarować o tym jak będzie go wykorzystywał, ponieważ tylko wtedy odpowiednio będzie można jego cechy użytkowe dopasować i skupić się na tych elementach, które dla danej osoby będą rzeczywiście najważniejsze.
Fotele biurowe – jakie ceny?
Ponad pewnym progiem cenowym różnice jakie są między fotelami biurowymi nabierają już charakteru prestiżowego. Typ tapicerki ma znaczenie drugorzędny, ale to oczywiste, że włókna syntetyczne są tańsze niż naturalna skóra. Na ergonomię nie wpływa, dlatego to co ważne to również ustalenie budżetu zakupowego. Najtańsze fotele kosztują około 50-60 złotych, te przeciętne to 200-500 złotych. Natomiast w przedziałach wyższych już znajdziemy profesjonalne fotele, ale nie zawsze będą one ergonomiczne.
Wybór fotelu biurowego
Chyba każdy zdaje sobie sprawę z tego, że pierwszym parametrem , który trzeba oceniać będzie ergonomia. To jednak złożony parametr, którego analiza będzie wymagać również pewnej wiedzy. Na początek trzeba analizować styl pracy, który może definiować to jakie elementy przy ergonomii będą najważniejsze. Następnie trzeba oszacować w jakim stopniu te potrzeby będą powiązane z takimi cechami jak:
Wysokość
Fotel dla wysokich osób musi dawać opcję podniesienia siedziska w taki sposób, by utrzymać zgięcie nóg w kolanach pod kątem 90 stopni. Zbyt niskie i zbyt wysokie krzesło nie pozwoli na prawidłowe rozłożenie ciężaru wzdłuż kręgosłupa co może doprowadzić do bólu.
Podłokietniki
W zdecydowanej większości foteli są one wąskie a pozycja będzie stałą. To jednak rozwiązanie, które nie będzie dobre, szczególnie gdy chodzi o krzesło do komputera. Podłokietniki mają wspierać ręce cały czas a nie tylko gdy ma się przerwę w czasie pracy. Konkretne ustawienie podłokietników wybiera się w zależności od tego jaką czynność konkretnie się wykonuje.
Oparcie
Powinno ono mieć kształt, który będzie profilowany pod kątem kształtu kręgosłupa. Najlepiej będzie to z podparciem lędźwiowym, które musi być ruchome, by przystosować krzesło do tego jaki będzie wzrost użytkownika. Wygodny fotel biurowy pozwala na oparcie się w każdym momencie, niektóre nie są ergonomiczne, a siedziska są głębokie, tak że do pracy będzie trzeba się pochylać. W ten sposób dojdzie do odciążenia kręgosłupa.
Wentylacja
W przypadku foteli tapicerowanych naturalną skórą lub tkaninami naturalnymi najczęściej nie jest potrzebna, ale przy skórze syntetycznej będzie to gadżet przydatny. Nawet niewielkie otwory wentylacje pozwalają zwiększyć komfort pracy a także trwałość krzesła.
Siedzisko
Powinno być odpowiednio miękkie, niezbyt głębokie. To taki element, przy którym dowolność będzie największa, i nie będzie tutaj problemu z ergonomią. Warto jednak oceniać głębokość siedziska w kontekście potrzeb użytkownika, ponieważ zbyt płytkie albo zbyt głębokie spowoduje, że siedzenie na krześle będzie powodować zmęczenie.
Zobacz fotele biurowe w ofercie sklepu internetowego alibiuro.pl
.